Informacje

 

Regulamin Cmentarza Parafialnego

przy ul. Peowiaków w Zamościu

 

 

Cmentarz Parafialny jest miejscem sakralnym. Osoby przebywające na jego terenie zobowiązane są do: zachowania ciszy, spokoju, powagi, dbania o estetykę grobów swoich bliskich zmarłych, zapobiegania dewastacji i kradzieży oraz podporządkowania się regulaminowi i administracji cmentarza.

 

§ 1

1. Cmentarz jest własnością Parafii Katedralnej Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu.

2. Administratorem cmentarza jest Centrum Pogrzebowe ,,Memento" - Ryszard Kusz.

3. Biuro cmentarza znajduje się przy ul. Przemysłowej 4 i czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00.

4. Bramy cmentarne otwierane są i zamykane w godzinach pracy biura.

§ 2

1. Na cmentarzu urządza się groby:

- ziemne pojedyncze,

- ziemne pogłębione,

- murowane (grobowce).

2. Wymiary grobów na cmentarzu muszą być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 20 października 1972 r. w sprawie urządzania cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych (Dz.U. Nr 47 z 1972 r., poz. 299).

3. Usytuowanie grobu musi być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza oraz z zachowaniem jego wymiarów w uzgodnieniu z administratorem, a w uzasadnionych przypadkach z konserwatorem zabytków.

4. Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nieprzekraczających granic powierzchni grobu.

5. Do ponownego pochowania nie mogą być użyte groby:

- mające wartość pamiątek historycznych lub wartość artystyczną,

- groby wojenne.

§ 3

1. Na cmentarzu pobiera się opłaty, które ustala administrator cmentarza i uiszcza się je w biurze na podstawie cennika stanowiącego załącznik Nr 1 do niniejszego regulaminu.

2. W przypadku nieprzedłużenia opłaty na następne 20 lat grób kwalifikuje się do likwidacji (zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy z dn. 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych). Likwidacja grobu poprzedzona jest wcześniejszym umieszczeniem na grobie stosownej informacji w postaci napisu ,,Grób do likwidacji".

3. Troska o przedłużenie opłaty należy do bliskich osoby pochowanej w grobie.

4. Z czynności związanych z likwidacją grobu sporządza się protokół.

§ 4

1. Grób ziemny pojedynczy nie może być użyty do ponownego pochowania w nim zwłok przed upływem 20 lat.

2. Dysponentem wolnych miejsc w grobie ziemnym są osoby określone w art. 10 ust. 1 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych,

3. Posiadanie prawa, o którym mowa w ust. 2 nie upoważnia do odstępowania miejsca osobom innym niż wymienione w tej ustawie.

4. Prawo do grobu nie podlega przekazaniu na rzecz innych osób z pominięciem kolejności wymienionej w art. 10 ust. 1 Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

5. Prawo do grobu nie podlega regułom dziedziczenia.

6. Wniesienie opłaty 20-letniej za grób (zastrzeżenie miejsca) przez osobę niewymienioną w ust. 2 nie uprawnia do pochowania w nim zwłok tej lub innej wskazanej przez nią osoby.

7. Osoby wymienione w ust. 2 mogą udostępnić ich grób do pochowania zmarłej osoby spoza swojego grona, która pozostawała ze spoczywającym w grobie w stosunku bliskości lub prowadziła z nim wspólne gospodarstwo domowe:

- prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego winno być udokumentowane i poparte stosownymi oświadczeniami,

- w przypadku gdy osoba spoczywająca w grobie nie ma żyjących krewnych lub powinowatych wymienionych w ust. 2, decyzję o możliwości pochowania osoby zmarłej podejmuje administrator cmentarza,

- członkowie rodziny zmarłego dochowanego do istniejącego grobu na zasadzie ust. 7 nie nabywają prawa do dysponowania tym grobem.

8. Dysponentem nowo wybudowanego grobu murowanego (grobowca) na placu wolnym (bez szczątków ludzkich) jest osoba, która poniosła nakłady finansowe na jego wybudowanie i uiściła stosowne opłaty określone w § 3.

§ 5

1. Ekshumacja zwłok lub szczątków może być dokonana:

- na zlecenie osób uprawnionych do pochowania zwłok za zezwoleniem właściwego inspektora sanitarnego,

- na zarządzenie prokuratora lub sądu.

2. Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna zasadniczo w okresie od 16 października do 15 kwietnia i przeprowadzana jest we wczesnych godzinach rannych. Poza tymi terminami konieczna jest zgoda właściwego inspektora sanitarnego.

3. Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne nie mogą być ekshumowane przed upływem dwóch lat. Nie dotyczy to ekshumacji przeprowadzanych na zarządzenie prokuratury lub sądu.

§ 6

1. Usługę przygotowania miejsca pochówku lub ekshumacji wykonuje wyspecjalizowana firma na podstawie zgody uzyskanej od administratora cmentarza.

2. Pochowanie zwłok wymaga uprzedniego dokonania wymaganych prawem czynności, w tym przedstawienia administratorowi cmentarza zarejestrowanej w Urzędzie Stanu Cywilnego karty zgonu zmarłego.

3. Pochowanie zwłok osoby na cmentarzu odnotowane jest w księdze cmentarnej zawierającej wymagane prawem informacje o tej osobie oraz o miejscu i czasie pochowania.

4. Uzgodnienie terminu pogrzebu i miejsca pochówku odbywa się w biurze na cmentarzu co najmniej 24 godziny przed uroczystością pogrzebową.

5. Administrator cmentarza ma prawo do kontroli dokumentu uwierzytelniającego prowadzenie firmy pogrzebowej oraz zlecenia na organizację pogrzebu.

6. Administrator nie ponosi odpowiedzialności cywilnej za pracowników innych firm prowadzących roboty na cmentarzu.

7. Wykonywanie czynności pogrzebowych na terenie cmentarza przez firmy świadczące usługi pogrzebowe wymaga wcześniejszego powiadomienia administratora cmentarza przed planowanym pochówkiem w celu dokonania niezbędnych uzgodnień, załatwienia formalności, jak również uiszczenia stosownych opłat na podstawie załącznika Nr 2 do niniejszego regulaminu.

8. Firma wykonująca usługę pogrzebową lub cmentarną jest zobowiązana do doprowadzenia otoczenia miejsca pochówku do stanu poprzedniego.

9. Wykonywanie czynności kamieniarskich lub budowlanych na terenie cmentarza przez firmy świadczące takie usługi wymaga wcześniejszego powiadomienia administratora o planowanych pracach w celu dokonania niezbędnych uzgodnień i załatwienia formalności (załącznik Nr 3), jak również uiszczenia stosownych opłat. 

10. Wszyscy wykonawcy robót kamieniarskich, budowlanych, jak również firmy świadczące usługi pogrzebowe mają prawo do świadczenia usług na terenie cmentarza na jednakowych warunkach.

11. W przypadku ponownego wykorzystania grobu, na którym został wzniesiony nagrobek, nagrobek zostanie rozebrany, a elementy pochodzące z rozbiórki usunięte z cmentarza i oddane do prowadzonego w tym celu składu bądź poddane likwidacji.

12. Osoby wykonujące na terenie cmentarza groby murowane, nagrobki i elementy małej architektury zobowiązane są do usunięcia na własny koszt i własnym staraniem z terenu cmentarza wszelkich odpadów pozostałych po wykonaniu robót. Niezastosowanie się do powyższego obowiązku uprawnia administratora cmentarza do obciążenia wykonawcy kosztami usunięcia odpadów z terenu cmentarza.

§ 7

1. Na terenie cmentarza bezwzględnie zakazuje się:

- zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,

- przebywania nieletnich dzieci bez opieki,

- wysypywania śmieci (wieńców, kwiatów, zniczy itp.) poza miejsca do tego wyznaczone,

- przebywania w stanie nietrzeźwym i spożywania alkoholu,

- żebractwa,

- wprowadzania zwierząt,

- wjazdu rowerami, motocyklami,

- pozostawiania lub wrzucania do pojemników elementów zdemontowanych pomników, nagrobków i innych materiałów budowlanych wykorzystywanych przy pracach kamieniarskich lub budowlanych.

2. Na terenie cmentarza zakazuje się bez uprzedniego zgłoszenia w biurze administratora cmentarza i uzyskania jego zgody wykonywania następujących czynności:

- prac kamieniarskich i budowlanych oraz wjeżdżania pojazdów mechanicznych,

- samowolnego sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów pod rygorem ich usunięcia na koszt opiekuna grobu,

- prowadzenia działalności handlowej, umieszczania reklam,

- ustawiania ławek, płotków, ogrodzeń, itp.

§ 8

1. Administrator cmentarza nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione na terenie cmentarza.

2. W przypadku naruszenia regulaminu administrator cmentarza ma prawo do nałożenia kar finansowych oraz wstąpienia na drogę sądową.

§ 9

W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2000 r. Nr 23 poz. 295 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami).

§ 10

Niniejszy regulamin wynika z przepisów kościelnych i państwowych oraz wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2018 roku.