Regulamin Cmentarza Komunalnego w Nawojowej
ZAŁĄCZNIK 1
Do Uchwały Nr XVLI/399/22
Rady Gminy Nawojowa
Z dnia 22 lipca 2022 r.
§ 1. INFORMACJE OGÓLNE
1. Cmentarz Komunalny w Nawojowej stanowi własność Gminy Nawojowa.
2. Wójt Gminy Nawojowa sprawuje czynności związane z zarządzaniem cmentarzem komunalnym.
3. Cmentarz komunalny dostępny jest dla osób odwiedzających groby codziennie:
a) w godzinach 8.00-20.00 w okresie od 1 kwietnia do 30 września,
b) w godzinach 8.00-15.00 w okresie od 1 października do 31 marca,
c) w dniach 1 i 2 listopada czynny całą dobę.
4. Na terenie cmentarza komunalnego zabrania się:
a) zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca,
b) niszczenia urządzeń cmentarnych, nagrobków, trawników itp.,
c) budowy oraz przenoszenia wszelkiego rodzaju urządzeń cmentarnych, nagrobków itp., bez zgody zarządcy cmentarza,
d) samowolnego kopania grobów,
e) wysypywania odpadów poza miejsca wyznaczone,
f) spożywania alkoholu lub przebywania na terenie cmentarza w stanie nietrzeźwym,
g) sadzenia i usuwania drzew i krzewów,
h) jazdy po terenie cmentarza na rowerze, rolkach itp.,
i) wykonywania prac ziemnych, kamieniarskich i budowlanych, bez zgody zarządcy,
j) samowolnego ustawiania ławek w alejkach, przejściach oraz przy grobach,
k) chodzenia po grobach, trawnikach,
l) organizowania spotkań niedotyczących ceremonii pogrzebowych lub innych wieców, z wyłączeniem uroczystości kościelnych i patriotycznych.
5. Na terenie oraz w obrębie i na ogrodzeniach cmentarza komunalnego nie wolno umieszczać żadnych tablic informacyjnych i reklamowych.
6. Na terenie cmentarza komunalnego zakazuje się bez uzyskania zgody:
a) wykonywania prac kamieniarskich i budowlanych,
b) prowadzenia działalności gospodarczej lub zarobkowej,
c) samowolnego sadzenia oraz usuwania drzew i krzewów,
d) przenoszenia lub zabierania z cmentarza wszelkich trwałych elementów jego wystroju,
e) wjazdu samochodów i innych pojazdów bez zgody zarządcy cmentarza.
7. Zgoda Zarządcy na pochowanie zwłok w istniejącym grobie następuje po ustaleniu, że osoba uprawniona do pochowania ma prawo do wskazanego przez nią grobu, minęło 20 lat od daty ostatniego pochówku, brak jest przeszkód formalnych (wolnego miejsca, zakazu ponownego pochowania w grobie), technicznych do użycia tego grobu oraz uiszczona została opłata za pochowane zwłok.
8. Każdy grób musi być odpowiednio oznaczony i zawierać informację o osobie zmarłej, z podaniem imienia, nazwiska oraz daty śmierci. Oznaczenie musi być trwałe i pozostawione w miejscu widocznym. W przypadku pochowania osoby nieznanej na grobie umieszcza się wszelkie dostępne informacje dotyczące pochowanej osoby.
§ 2. ZASADY ŚWIADCZENIA USŁUG POGRZEBOWYCH
1. Do organizowania ceremonii pogrzebowych i prowadzenia prac cmentarnych upoważnione są jedynie podmioty gospodarcze wpisane do ewidencji działalności gospodarczej, o odpowiednim przedmiocie i profilu. Zarządca ma prawo do kontroli dokumentów uwierzytelniających świadczenie usług pogrzebowych oraz zlecenia na organizację pogrzebu.
2. Wykonawca zobowiązany jest do wykonania w ciągu 2 dni sklepienia nad trumną po dokonaniu pochówku.
3. Wykonawca wykonujący usługę pogrzebową lub inne prace na cmentarzu zobowiązany jest do pozostawienia miejsca w należytym stanie.
4. Wykonawca, o którym mowa powyżej ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody wyrządzone w związku z wykonanymi czynnościami.
5. Zakład pogrzebowy wykonujący prace w ramach zleconego pogrzebu zobowiązany jest do szczególnego zachowania bezpieczeństwa osób korzystających z cmentarza oraz pracowników wykonujących te czynności.
§ 3. RODZAJE GROBÓW
1. Na cmentarzu komunalnym udostępnia się miejsca do pochowania zwłok w grobach:
1) ziemnych:
a) dziecięcych,
b) pojedynczych 1 osobowych,
c) pojedynczych 2 osobowych (dwupoziomowych),
2) murowanych (grobowiec):
a) dziecięcych,
b) pojedynczych 1 osobowych,
c) pojedynczych 2 osobowych (dwupoziomowy),
d) rodzinnych podwójnych 2 osobowych,
e) rodzinnych podwójnych 4 osobowych (dwupoziomowy),
3) kolumbariach.
2. Na istniejącym grobie można wykonać nagrobek, po dokonaniu formalności, o których mowa w niniejszym regulaminie.
3. W istniejących kolumbariach można złożyć urnę z prochami zmarłego.
4. Groby muszą być urządzone zgodnie z przepisami odrębnymi określanymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 7 marca 2008 r. w sprawie wymagań, jakie muszą spełniać cmentarze, groby i inne miejsca pochówku zwłok i szczątków (Dz. U. z 2008 r. Nr 48, poz. 248 z późn. zm.).
§ 4. OBOWIĄZUJĄCE OPŁATY
Opłaty za pochowanie zwłok lub urny z prochami i opłaty związane z pochowaniem zwłok pobierane są w wysokości określonej odrębną uchwałą Rady Gminy Nawojowa.
§ 5. ZASADY DYSPONOWANIA GROBEM ORAZ WNOSZENIE OPŁAT
1. Grób ziemny nie może być użyty do ponownego pochowania przed upływem 20 lat.
2. Każdy grób musi mieć dysponenta, którym mogą być podmioty wymienione w art. 10 ust. 1 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, które opłaciły miejsce grzebalne.
3. Na Cmentarzu Komunalnym w Nawojowej dokonuje się pochówku osób zmarłych, które zamieszkiwały na terenie Gminy Nawojowa, a także zwłok osób, co do których Gmina Nawojowa ma obowiązek pochówku wynikający z obowiązujących przepisów, w szczególności z przepisu art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
4. Dopuszcza się udostępnienie za życia miejsca na grób murowany (grobowiec) tylko dla osób zamieszkałych na terenie Gminy Nawojowa, po uiszczeniu stosownej opłaty.
5. Dokumentem potwierdzającym prawo do dysponowania grobem jest imienne pokwitowanie uiszczenia stosownych opłat.
6. Dysponenci grobów mają obowiązek stałego utrzymania czystości i porządku na grobach oraz w ich najbliższym otoczeniu.
7. Dysponent grobu może zrzec się prawa do grobu na rzecz najbliższych członków rodziny osoby zmarłej, pochowanej w danym grobie.
8. W przypadku śmierci dysponenta grobu oraz w sytuacji, gdy nie został on w nim pochowany, prawo do dysponowania grobem przechodzi na osobę, która go pochowała, chyba, że inna osoba przedstawi prawomocne orzeczenie sądowe, wskazujące ją jako osobę uprawnioną do dysponowania grobem.
9. Opłatę za udostępnienie miejsca grzebalnego dla grobów ziemnych wnosi się za okres 20 lat. Wniesienie opłaty zapewnia nienaruszalność grobu przez podany okres. Wysokość opłaty określona została w odrębnej uchwale.
10. Przedłużenie prawa do grobu ziemnego na dalsze 20 lat wymaga uiszczenia opłaty prolongacyjnej. Możliwe jest przedłużanie prawa do grobu ziemnego na kolejne dwudziestoletnie okresy po uiszczeniu opłaty prolongacyjnej.
11. Uiszczenie opłaty prolongacyjnej powinno nastąpić w terminie 30 dni od dnia, w którym upływa 20 - letni okres nienaruszalności miejsca grzebalnego.
12. Brak uiszczenia opłaty po okresie 20 lat uprawnia do zlikwidowania grobu i udostępnienia miejsca grzebalnego innej osobie. W przypadku zgłoszenia zastrzeżenia, co do ponownego użycia grobu przez inną osobę i uiszczenia opłaty prolongacyjnej zostanie zachowana ciągłość nienaruszalności grobu.
13. W przypadku dokonania ekshumacji zwłok lub szczątków w okresie do 20 lat od wniesienia opłaty za udostępnienie miejsca grzebalnego, miejsce grzebalne pozostaje do dyspozycji dysponenta grobu. Jeżeli dysponent zrzeknie się prawa do miejsca grzebalnego, prawo do dysponowania tym miejscem przechodzi na zarządcę cmentarza. Osobie, która zrzekła się prawa do miejsca grzebalnego na zasadach określonych w zdaniu poprzedzającym, nie przysługuje prawo żądania zwrotu uiszczonej opłaty w całości ani w części.
14. Wniesienie opłaty za udostępnienie lub prolongacyjnej nie podlega zwrotowi.
15. Wnoszenie zastrzeżeń i opłat na kolejne okresy spoczywa na dysponencie grobu.
16. Zarządca cmentarza nie ma obowiązku poszukiwania osób, które mogą zgłosić zastrzeżenia i uregulować opłatę oraz powiadamiania dysponentów grobu o kończącym się terminie prawa do miejsca grzebalnego.
§ 6. ZASADY LIKWIDACJI GROBÓW
1. W przypadku nieuiszczenia opłaty prolongacyjnej na kolejne lata, grób może zostać zlikwidowany i użyty do ponownego chowania zmarłych. W takim przypadku zarządca cmentarza, umieszcza na grobie tabliczkę lub naklejkę z informacją o braku wniesienia opłaty prolongacyjnej i zamiarze likwidacji grobu.
2. Dysponentem miejsca odzyskanego wskutek likwidacji grobu jest zarządca cmentarza.
3. Szczątki osób zmarłych lub urny z nieopłaconych grobów ziemnych mogą być przez zarządcę cmentarza przeniesione do mogiły/grobowca zbiorowego.
4. Usunięcie przez osobę nieupoważnioną tabliczki/naklejki z grobu przeznaczonego do likwidacji nie stanowi przesłanki do wstrzymania likwidacji nieopłaconych grobów.
5. Ponowne użycie grobu musi być poprzedzone informacją o likwidacji grobu i zamiarze ponownego udostępnienia miejsca grzebalnego umieszczoną na grobie, tablicy informacyjnej cmentarza i na stronie internetowej zarządcy cmentarza, przez okres 6 miesięcy.
6. Z czynności związanych z likwidacją grobu zarządca cmentarza sporządza protokół.
§ 7. EKSHUMACJA ZWŁOK I SZCZĄTKÓW LUDZKICH
1. Ekshumację przygotowuje i przeprowadza podmiot zewnętrzny, który określa wysokość i zasady pobierania opłaty z tego tytułu.
2. Ekshumacja zwłok lub szczątków ludzkich może być wykonana:
a) na umotywowany wniosek osób uprawnionych do pochowania zwłok, po uzyskaniu zgody właściwego Państwowego Inspektora Sanitarnego,
b) na zarządzenie prokuratora lub sądu,
c) na podstawie decyzji właściwego inspektora sanitarnego w razie zajęcia terenu cmentarza na inny cel.
3. Ekshumacja zwłok lub szczątków jest dopuszczalna zasadniczo w okresie od 16 października do 15 kwietnia, przeprowadza się ją we wczesnych godzinach rannych. Poza tymi terminami konieczna jest zgoda Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
4. Do wniosku o dokonanie ekshumacji należy dołączyć zarówno zezwolenie właściwego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, jak i pisemną zgodę uprawnionych członków rodziny na dokonanie ekshumacji.
5. Zwłoki osób zmarłych na choroby zakaźne nie mogą być ekshumowane przed upływem dwóch lat (nie dotyczy ekshumacji prowadzonej na wniosek prokuratora, właściwego inspektora sanitarnego lub sądu).
§ 8. ZASADY ZAGOSPODAROWANIA OTOCZENIA GROBÓW
1.Zagospodarowanie otoczenia grobu może być dokonane wyłącznie w granicach miejsca wyznaczonego pod grób i tylko po uzyskaniu pisemnej zgody zarządcy cmentarza, w której określa on ewentualne warunki, które należy spełnić dla zagospodarowania otoczenia grobu.
2. W razie stwierdzenia samowolnego zagospodarowania terenu poza granicami miejsca wyznaczonego pod grób lub wbrew warunkom określonym przez zarządcę cmentarza w zgodzie, o której mowa w ustępie 1, w szczególności w sposób utrudniający dostęp do sąsiednich kwater bądź zakłócający komunikację wewnątrz cmentarza, dysponent grobu zobowiązany jest do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, w terminie wyznaczonym przez zarządcę cmentarza.
3. W razie nie usunięcia przez dysponenta grobu elementów w wyznaczonym terminie, elementy te zostaną usunięte przez zarządcę cmentarza na koszt dysponenta i zdeponowane przez okres 3 miesięcy, celem umożliwienia ich odebrania. Po upływie tego okresu zarządca cmentarza sporządza protokół zniszczenia.
§ 9. ZASADY PROWADZENIA ROBÓT BUDOWLANYCH I KAMIENIARSKICH NA TERENIE CMENTARZA KOMUNALNEGO
1. Dysponenci miejsc grzebalnych mogą wykonywać prace ziemne, kamieniarskie i budowlane we własnym zakresie lub zlecić je wybranym przez siebie wykonawcom, po uzyskaniu zgody zarządcy cmentarza i wniesieniu stosownych opłat określonych w odrębnej uchwale.
2. Zgodę na wykonanie prac wydaje się wyłącznie na miejsca, za które zostały uregulowane należne opłaty. Jeżeli prace miałyby być prowadzone na kilku miejscach grzebalnych jednocześnie, wymagane jest uzyskanie odrębnej zgody na każde z nich oraz wniesienie stosownych opłat od każdego miejsca.
3. W przypadku wykonania prac na terenie cmentarza bez zgody zarządcy cmentarza, dysponent grobu zobowiązany jest do przywrócenia miejsca grzebalnego do stanu pierwotnego.
4. Wszelkie prace na cmentarzu muszą być wykonywane w sposób nie utrudniający korzystanie z dróg i alejek oraz nie mogą narażać innych grobów oraz elementów infrastruktury cmentarza na uszkodzenie lub zniszczenie.
5. Zakres prac nie może wykraczać poza miejsce wyznaczone pod grób.
6. Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nie przekraczających granic grobu.
7. W celu uzyskania zgody na wykonanie prac budowlanych i kamieniarskich na cmentarzu, dysponent grobu powinien:
a)zawiadomić zarządcę cmentarza o formie prowadzonych prac oraz wskazać zakres wykonywanych robót planowanych do wykonania,
b) dokonać opłaty zgodnej z obowiązującym cennikiem opłat.
8. Jeśli roboty wykonywane są w obrębie istniejącego nagrobka, bezpośrednio w celu dokonania pogrzebu, zgoda zarządcy cmentarza nie jest wymagana. Dysponent grobu zobowiązany jest do uiszczenia stosownej opłaty.
9. Roboty konserwacyjne, porządkowe czy dekoracyjne (np. kucie liter, zdjęcie i założenie tablicy napisowej, uzupełnienie spoin) nie wymagają uzyskania zgody. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której do ich wykonania niezbędne będzie użycie pojazdu, na którego wjazd konieczna jest zgoda.
10. Wykonawcy prac prowadzonych na cmentarzu ponoszą pełną odpowiedzialność odszkodowawczą za wszelkie szkody wyrządzone w mieniu cmentarza oraz zniszczenia lub uszkodzenia istniejących grobów i nagrobków, będące wynikiem ich działania. Odpowiedzialność określoną w zdaniu poprzedzającym Wykonawcy ponoszą odpowiednio względem zarządcy cmentarza lub względem osób trzecich będących dysponentami grobów.
11. Wykonawca, który wykonując wcześniej prace na cmentarzu, nie dopełnił obowiązków określonych w niniejszym Regulaminie lub nie zastosował się do zaleceń pracownika cmentarza, w szczególności do zachowania powagi miejsca i porządku oraz nie naprawił powstałych szkód, nie może otrzymać zgody na wykonywanie prac na cmentarzu.
12. Zgoda na wykonanie robót jest równoznaczna z uprawnieniem do wjazdu na teren cmentarza pojazdu mechanicznego o dopuszczonej masie całkowitej do 3,5 t z zastrzeżeniem, że gabaryty pojazdów nie mogą doprowadzić do niszczenia alejek, grobów i innych urządzeń cmentarnych.
13. W trakcie realizacji prac, pracownicy cmentarza są uprawnieni do ich kontrolowania w zakresie zgodności z Regulaminem. Ponadto są upoważnieni do kontroli pojazdów wjeżdżających na teren cmentarza w zakresie wwożonych i wywożonych elementów z jego terenu.
14. Prace wykonywane w ramach udzielonej zgody, nie mogę wykraczać poza granice miejsca grzebalnego, do którego prawo ma dany dysponent.
15. Wykonawca powinien przestrzegać przepisów prawa budowlanego, bhp i sanitarnych oraz zobowiązany jest do respektowania wszelkich uwag i zaleceń wydawanych w trakcie wykonywania prac przez pracownika cmentarza.
16. Przygotowanie, mieszanie i składowanie materiałów sypkich, zaprawy murarskiej lub betonowej nie może odbywać się bezpośrednio na alejkach cmentarnych. W takich przypadkach bezwzględnie należy zabezpieczyć podłoże używając np. grubej folii budowlanej, plandeki, blachy lub dokonać tych czynności w specjalnych pojemnikach (kastrach budowlanych).
17. Zabrania się szlifowania mechanicznego płyt na terenie cmentarza.
18. Podczas prowadzenia prac ziemnych należy uwzględnić warunki gruntowe i w razie konieczności zabezpieczyć wykop przed niekontrolowanym obsuwaniem się ziemi, stosując np. rozpory, szalunki itp.
19. Grób przygotowany do bieżącego pogrzebu musi być zabezpieczony i oznakowany w sposób gwarantujący bezpieczeństwo osobom odwiedzającym cmentarz (np. wykop przykryty blatem, odgrodzony taśmą ostrzegawczą, itp.).
20. Ziemię z wykopu lub wydobytą z grobu przy dochowaniu można czasowo (przed jej wywiezieniem poza obszar cmentarza) składować przy grobie wyłącznie na rozłożonych foliach budowlanych, zabezpieczających sąsiednie groby przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Ponadto każdy nadmiar ziemi pochodzący z kopania grobu musi być wywieziony poza obszar cmentarza.
21. Na 3 dni przed uroczystością Wszystkich Świętych zakazuje się wykonywania prac budowlanych na terenie cmentarza, z wyjątkiem prac koniecznych do wykonania w związku z pochówkiem.
22. Jeżeli roboty odbywają się w bliskim sąsiedztwie odbywającego się pogrzebu, ich wykonawca zobowiązany jest do przerwania prac na czas trwania ceremonii pogrzebowej.
23. Po zakończeniu prac ich wykonawca jest zobowiązany do należytego posprzątania terenu oraz wywozu wszelkich materiałów, ziemi i gruzu poza obręb cmentarza we własnym zakresie. Ponadto teren robót oraz jego otoczenie nie mogą zawierać jakichkolwiek śladów zabrudzenia lub uszkodzenia. W przypadku niewykonania powyższego obowiązku, zarządca cmentarza ma prawo do zlecenia tej usługi innemu podmiotowi, a kosztami obciążyć wykonawcę.
24. Zakończenie robót wymaga zgłoszenia pracownikowi cmentarza, w celu dokonania odbioru.
25. Odbiór odbywa się w obecności wykonawcy oraz dysponenta grobu, w terminie do 1 dnia roboczego od daty zgłoszenia.
26. Zarządca cmentarza nie ponosi odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy zawartej pomiędzy dysponentem grobu a wykonawcą robót.
27. Podmioty świadczące usługi kamieniarskie, budowlane czy ziemne nie mogą umieszczać swoich reklam lub w inny sposób reklamować się na terenie cmentarza komunalnego.
§ 10. PRZEPISY KOŃCOWE
W przypadku naruszenia postanowień niniejszego regulaminu zarządca ma prawo występować do odpowiednich organów o wszczęcie postępowań karnych lub administracyjnych na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Załącznik 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr XLVIII/410/22 z dnia 23 września 2022 r. (Małop.22.6435) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 19 października 2022 r.