Informacje

Regulamin korzystania z Cmentarza komunalnego w miejscowości Kamionki

§1

1.  Cmentarz zlokalizowany na terenie Gminy Giżycko w miejscowości Kamionki (dz. nr geod. 351/1), zwany dalej cmentarzem, jest cmentarzem komunalnym stanowiącym mienie Gminy Giżycko.

2. Zarządcą cmentarza jest Wójt Gminy Giżycko. Siedziba Zarządcy cmentarza znajduje się w budynku Urzędu Gminy Giżycko, ul. Mickiewicza 33, 11-500 Giżycko, czynna w godzinach urzędowania (w poniedziałki w godzinach od 8.00 do 16.00, od wtorku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00).

3. Aktualna informacja o adresie Zarządcy winna być umieszczona na tablicy informacyjnej przy wejściu na cmentarz komunalny.

4. Zagospodarowanie cmentarza odbywa się na podstawie planu zagospodarowania, uwzględniającego pola grzebalne, ciągi komunikacyjne i zadrzewienie.

5. Plan zagospodarowania cmentarza określa miejsca, w których urządzone mogą być w szczególności następujące groby:

  1. ziemne dla dzieci do lat 6,
  2. groby ziemne pojedyncze na jedną trumnę (bez prawa rezerwacji dodatkowych miejsc),
  3. groby ziemne rodzinne,
  4. groby murowane pojedyncze na jedną trumnę (bez prawa rezerwacji dodatkowych miejsc),
  5. groby murowane rodzinne.

§2

1. Cmentarz otwarty jest dla odwiedzających w następujących godzinach:

  1. W okresie od 3 listopada do 31 marca w godzinach od 6.00 do 20.00.
  2. W okresie od 1 kwietnia do 29 października w godzinach od 5.00 do 22.00.
  3. W okresie od 30 października do 2 listopada bez ograniczeń czasowych.

2. Osoby przebywające na terenie cmentarza obowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym.

3. Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie cmentarza wyłącznie pod opieką osób dorosłych.

§3

1. Zgłoszenia pogrzebów należy dokonywać w siedzibie Zarządcy, z conajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

2. Ceremonie pogrzebowe odbywają się w godzinach od 8.00 do 15.00.

3. Miejsce pochówku wskazuje Zarządca, po złożeniu przez osobę uprawnioną do pochowania osoby zmarłej wniosku o przyznanie miejsca do pochówku na cmentarzu.

4. Obsługiwanie ceremonii pogrzebowych na cmentarzu komunalnym prowadzić mogą podmioty gospodarcze prowadzące działalność w tym zakresie. Czynności związane z organizacją pogrzebu mogą być również podejmowane przez członków rodziny osoby zmarłej.

§4

Prawo do pochowania zwłok osoby zmarłej przysługuje podmiotom określonym w art. 10 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (t.j. z 2011 r. Dz. U. Nr 118,poz. 687 ze zm.).

§5

W przypadku zamiaru pochowania zwłok w istniejącym grobie niezbędna jest zgoda osoby posiadającej prawo do dysponowania tym grobem.

§6

Na cmentarzu możliwe są pochówki w formie dochowań do grobów istniejących oraz w miejscach po grobach zlikwidowanych, z których szczątki zostały ekshumowane. Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat od poprzedniego pochówku.

§7

1. Osoba lub instytucja uprawniona do pochowania zwłok zobowiązana jest do:

  1. złożenia w siedzibie Zarządcy cmentarza niezbędnych dokumentów,
  2. uzgodnienia z Zarządcą cmentarza miejsca oraz terminu złożenia zwłok lub szczątków,
  3. wniesienia obowiązujących opłat za korzystanie z cmentarza,
  4. uporządkowania terenu wokół miejsca pochówku po wykonaniu usługi.

2. W imieniu osoby lub instytucji uprawnionej do pochowania zwłok lub szczątków, wyżej wymienionych obowiązków może dopełnić upoważniony przez te osoby zakład usług pogrzebowych.

§8

Zarządca cmentarza jest dysponentem wszystkich miejsc grzebalnych, pod wszystkie kategorie grobów.

§9

1. Za korzystanie z cmentarza pobiera się opłaty zgodnie z obowiązującym cennikiem.

2. Zwłoki, szczątki oraz prochy ekshumowane i chowane w nowych grobach ziemnych, murowanych lub grobach ponad 20-letnich, traktowane są, jako nowy pochówek, za który pobiera się nowe opłaty.

3. Opłaty związane z pochówkiem należy uiścić najpóźniej na dzień przed planowanym pogrzebem.

4. Udostępnianie miejsca grzebalnego dla osób żyjących, w ramach tzw. rezerwacji, możliwe jest po wniesieniu wymaganej opłaty za korzystanie z cmentarza komunalnego.

5. Dowodem nabycia prawa do grobu i wniesienia opłaty za pochowanie, jest pisemne potwierdzenie przez Zarządcę cmentarza opłacenia miejsca do pochówku, a w przypadku braku stosownego potwierdzenia zapis w księdze grobów o wniesieniu takiej opłaty. Brak jakiegokolwiek potwierdzenia wniesienia opłaty świadczy o braku wniesienia takiej opłaty.

6. Opłaty cmentarne nie podlegają zwrotowi.

§10

Wszelka zabudowa grobu, tj. łączna powierzchnia nagrobka, obrzeży, rabatki kwiatowej, ławki itp. nie może przekroczyć opłaconej powierzchni danego grobu. Odstępy – przejścia między grobami są ciągami komunikacyjnymi i nie mogą być samowolnie zabudowywane.

§11

1. Zarządca cmentarza zastrzega sobie prawo do dokonania komisyjnego przeglądu grobów starszych niż 20 lat, co do których nie wniesiono żadnych zastrzeżeń i za które nie wniesiono opłaty na następne 20 lat.

2. Zadaniem komisji jest zakwalifikowanie grobów przeznaczonych do likwidacji. Komisja sporządza protokół oględzin grobu.

3. Informacje o grobach przeznaczonych do likwidacji będą umieszczane na tablicy informacyjnej cmentarza na 3 miesiące przed fizycznym ich zlikwidowaniem. Jeżeli w tym okresie nie zostanie wniesione zastrzeżenie oraz należna opłata, grób zostanie zlikwidowany poprzez pochowanie w nim innego zmarłego.

4. Szczątki ludzkie z likwidowanego grobu na prośbę osoby uprawnionej do pochowania zwłok pozostają w tym samym grobie na najniższym poziomie lub w innym przypadku są przenoszone do wyznaczonego miejsca na cmentarzu do pochówku szczątek i resztek trumien.

§12

1. Groby ziemne mają zagwarantowaną nienaruszalność przez 20 lat i przed upływem tego okresu nie mogą być użyte do ponownego pochówku, z wyjątkiem dochowania urny zawierającej szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok.

2. Do grobów murowanych dochowanie jest możliwe w każdym czasie pod warunkiem, że są w nim wolne nisze – miejsca na złożenie trumny lub urny.

§13

1. Po upływie 20 lat ponowne użycie grobu do pochowania lub jego likwidacja nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści stosowną opłatę. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych 20 lat i może być odnowione.

2. Niewniesienie zastrzeżenia przeciwko użyciu grobu do ponownego chowania lub jego likwidacji wraz z opłatą, powoduje wygaśnięcie prawa do grobu. Miejscem po zlikwidowanym grobie dysponuje Zarządca cmentarza.

3. Wygasłe prawo do grobu można przywrócić w dowolnym terminie wnosząc zastrzeżenie i właściwą opłatę liczoną wstecz tj. od daty upływu ważności poprzedniej opłaty, o ile grób nie został użyty do ponownego pochówku lub zlikwidowany.

4. Zarządca cmentarza nie ma obowiązku poszukiwania osób, które mogą zgłosić zastrzeżenia i uregulować opłatę.

§14

Ekshumacja może być dokonana tylko w przewidzianych przepisami prawa przypadkach i terminach.

§15

1. Wszelkie prace ziemne, kamieniarskie, budowlane oraz dotyczące utrzymania zieleni i czystości
w otoczeniu grobu, mogą być wykonywane wyłącznie przez dysponenta grobu lub upoważnione przez niego podmioty, na podstawie udzielonego pełnomocnictwa lub umowy.

2. Prace, o których mowa ust. wykonywane na terenie cmentarza nie mogą zakłócać spokoju i powagi miejsca ani trwających ceremonii pogrzebowych.

3. Zezwolenie na wykonanie prac ziemnych, kamieniarskich, budowlanych, w tym związanych z małą architekturą, wydaje Zarządca na jeden ściśle określony grób. Prace te mogą się odbywać w dni robocze w godzinach od 7:00 do 15:00.

4. O przystąpieniu do wykonywania prac i ich zakończeniu należy poinformować Zarządcę cmentarza.

5. Zakres wykonywania prac nie może wykraczać poza granice miejsca pochówku i nie może naruszać struktury grobu.

6. Podczas wykonywania prac zabrania się zastawiania dróg i przejść. Po wykonaniu prac teren należy uporządkować.

7. Wykonawcy usług kamieniarskich, budowlanych i innych ponoszą pełną odpowiedzialność wobec osób poszkodowanych i zarządcy cmentarza za straty i szkody powstałe w związku z wykonanymi pracami.

8. Zarządca cmentarza ma prawo: przerwać prowadzone prace, jeżeli stwierdzi naruszenie postanowień niniejszego regulaminu lub zawiadomić organy nadzoru budowlanego w przypadku podejrzenia naruszenia przepisów prawa przy wykonywaniu prac budowlanych.

§16

1. Z uwagi na to, że cmentarze są strefą ciszy i zadumy, a drogi i alejki cmentarzy nie są drogami publicznymi, ruch wszelkich pojazdów mechanicznych ogranicza się do niezbędnego minimum.

2. Wjazdy na cmentarz są odpłatne wg stawek określonych w cenniku.

§17

1. Dysponent grobu ma obowiązek utrzymania czystości i porządku na grobie i w jego otoczeniu oraz dbania o odpowiedni stan techniczny grobu i nagrobka.

2. Na terenie cmentarzy komunalnych zabrania się:

1) przebywania w stanie nietrzeźwym, palenia tytoniu, spożywania alkoholu i środków odurzających,

2) prowadzenia handlu, reklamy, akwizycji oraz żebractwa,

3) składowania i wysypywania odpadów poza pojemniki i miejsca do tego przeznaczone, spalania śmieci,

4) wprowadzania zwierząt (nie dotyczy psów przewodników),

5) niszczenia grobów, nagrobków, urządzeń infrastruktury cmentarza, zieleni,

6) przebywania na terenie cmentarza poza godzinami określonymi w § 2 ust. 1 niniejszego Regulaminu.

3. Na terenie cmentarza komunalnego zakazuje się wykonywania bez uprzedniego zgłoszenia
i uzyskania zgody Zarządcy następujących czynności:

1) organizowania ceremonii pogrzebowych,

2) ekshumacji zwłok i szczątków,

3) usuwania, przenoszenia nagrobków i urządzeń cmentarnych,

4) ustawiania i montażu nagrobków, płyt nagrobkowych oraz tablic,

5) ustawiania ławek, płotków oraz innych elementów małej architektury,

6) sadzenia drzew i krzewów oraz ich usuwania, wykonywania rabatek,

7) prowadzenia działalności handlowej,

8) umieszczania reklam, informacji, ogłoszeń,

9) przeprowadzania zbiórek pieniędzy, kwest itp.

§18

Zarządca cmentarza upoważniony jest do wzywania służb porządkowych wobec osób naruszających postanowienia Regulaminu jak też do składania zawiadomień o popełnieniu wykroczenia oraz wniosków o wszczęcie postępowania administracyjnego lub sądowego.

§19

1. Obowiązek utrzymania czystości i porządku na grobie i w jego otoczeniu oraz zabezpieczenie lub ubezpieczenie elementów nagrobka spoczywa na osobie opiekującej się grobem.

2. Zarządca cmentarza nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, działania czynników atmosferycznych, aktów wandalizmu oraz za kradzieże, pobicia i rzeczy pozostawione bez nadzoru.

§20

1. Regulamin obowiązuje wszystkich użytkowników cmentarza komunalnego.

2. Naruszenie postanowień Regulaminu wyczerpujące znamiona wykroczenia lub przestępstwa podlega karze przewidzianej w kodeksie wykroczeń lub kodeksie karnym.

3. W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem ma zastosowanie ustawa z dnia
31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 118 poz. 687 ze zm.).

§21

Wyciąg z Regulaminu cmentarza podaje się do publicznej wiadomości na tablicy umieszczonej przy wejściu na cmentarz.